| | IRYDOLOGIA - JEDNA Z DZIEDZIN MEDYCYNY | 2008-11-19 | Medycyna zaliczyła irydologię do swoich specjalności, ponieważ całkowicie bezpieczne i bezbolesne badanie oczu pozwala poznać predyspozycje chorobowe pacjenta i zapobiegać pojawieniu się zagrożeń zdrowotnych. Irydolog uważa, że źrenice oczu nie ukryją stanu zdrowia naszego organizmu. W celu zbadania pacjentów w oczy patrzono już od wieków. Jednak dopiero nowoczesna aparatura pozwala czynić to szczegółowo i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Irydologia nie jest "wróżeniem z oczu", choć wielu chciałoby ją z różnych powodów do takiej roli sprowadzić. Opiera się ona przede wszystkim na doświadczeniu, które uwzględnia obserwację i analizę zmian zachodzących w strukturze tęczówki oraz zmian barwnych.
Irydologia (nazwa pochodzi od łac. iris - tęcza) jest dziś uznaną metodą diagnostyczną. U nas dopiero się rozwija - od 1993 r. działa Polskie Towarzystwo Irydologii i Homeopatii, organizujące kursy dla lekarzy pragnących nauczyć się diagnozowania z oka.
Irydologia znajduje też zastosowanie nie tylko wówczas, gdy nam coś dolega. Również w zapobieganiu chorobom. Człowiek, który pozna słabe strony własnego organizmu, może im przeciwdziałać, stosując np. odpowiednią dietę, zażywając suplementy.
Badanie irydologiczne nie może być wykonywane zamiast innych badań. Wskazuje ono jedynie na organy, w których nastąpiły zmiany chorobowe lub które są zagrożone chorobą. Umożliwia wstępną całościową diagnozę, która rozszerza możliwości rozpoznania chorób i może ukierunkować dalszy proces diagnozowania. W ramach dalszej diagnostyki należy potwierdzić ocenę irydologa i wykonać dalsze, szczegółowe badania, np. USG czy tomografię. Nie można zresztą opierać się tylko na jednym wyniku, ale trzeba przeprowadzić kompleksowe analizy.
Połączenie nowoczesnych, szczegółowych badań, jakimi dysponuje współczesna medycyna, z całościowym spojrzeniem na organizm, które proponuje irydologia, może być bardzo korzystne dla pacjenta. Bardzo często badanie irydologiczne pozwala uniknąć wielu innych bolesnych, nieprzyjemnych badań i analiz, ale pomimo tego wciąż jest to mało rozpowszechniona dziedzina. | Ten artykuł znajduje się w dziale: » Irydologia
|
|