Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzieki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Strona główna
Aktualności2018-02-16
Wojtuś
30.08.2017 r. niehumanitarne zachowanie pracowników (lekarzy i położnych) Oddziału Położniczego ...2017-08-30
Zapraszamy na terapie;
Od września rozpoczyna pracę w naszym gabinecie nowy,ale doświadczony ...

   Logopedia
      · Afazja
      · Jąkanie
      · Terapia dorosłych
      · Terapia dzieci
      · Defstut
   Irydologia
      · Odczyt irydologiczny
      · Terapia ziołowa
      · Profilaktyka zdrowotna
   Poradnictwo rodzinne
      · Porady pedagogiczne
      · Edukacja seksualna
      · Terapia psychoseksualna
   Turnusy rehabilitacyjne
   EEG Biofeedback
   Świetlica terapeutyczna
   Hirudologia

» Strona główna
» O gabinecie
» Aktualności
» kontakt
» Polityka cookies

Rodzinna Galeria RENESANS

Brainmaping

2006-04-09
Brainmapping - analiza do ustalania strategii i kontroli terapii neurofeedback.


Szanowni Państwo !

Badanie eeg ,wykonane w tzw. czuwaniu, jest podstawowym sposobem zapisu czynności bioelektrycznej mózgu, która następnie jest analizowana przez specjalistę eeg -
elektroencefalografistę. Człowiek oglądając taki zapis "gołym" okiem, z pomocą podstawowych nieskomplikowanych narzędzi (pomiar amplitudy, pomiar częstotliwości) na bazie własnego nabytego doświadczenia ocenia pracę mózgu i kwalifikuje, czy jest ona w normie lub poza normą. Taką metodą można wyłapać "grube" nieporządki, typu: napady epileptyczne, duże asymetrie międzypółkulowe, zwolnienie lub przyśpieszenie czynności podstawowej, z grubsza ustalić dominującą częstotliwość.
Są to w ok. 50 % subiektywne oceny podparte kilkoma obiektywnymi (w miarę) pomiarami amplitudy
i częstotliwości. Taka ocena jest wystarczająca dla zgrubnej oceny, głównie pod potrzeby neurologiczne. Istnieje bardzo wiele badań eeg, gdzie opisujący specjalista zakwalifikuje zapis jako w normie, lub na pograniczu normy, a człowiek ma wyraźne symptomy zaburzonych funkcji koncentracji, poznawczych czy zaburzenia w psychice.
Dalszym sposobem analizowania zapisu eeg jest wykorzystanie zdolności obliczeniowych
i obrazowania, jakie daje komputer. Wkraczamy więc w obszar analizy ilościowej eeg, tzw. QEEG.
To co można dostrzec i analizować w QEEG, niemożliwe jest w tradycyjnej, wzrokowej metodzie oceny zapisu eeg.
Analiza QEEG wykorzystując analizę Fouriera, metody interpolacji czy też metodę tzw. pierwszej pochodnej dostarczają zupełnie nowych jakościowo interpretacji. Wnikliwe obserwacje czynności bioelektrycznej mózgu doprowadziły do określenia wielu korelacji pomiędzy stanem psychicznym człowieka, jego zachowaniem a czynnością eeg.
Podstawą QEEG jest wykonanie komputerowej rejestracji badania eeg, czyli zamiany sygnału analogowego czynności bioelektrycznej na tzw. zdygitalizowaną formę, czytelną dla komputerowych analiz. Taka forma analizy, wykorzystująca specjalizowane analityczne oprogramowania, dostarcza zdecydowanie więcej informacji o pracy naszego mózgu. Informacje te, zazwyczaj czytelne są tylko
dla kwalifikowanego specjalisty. Wnioski końcowe są zrozumiałe również dla osób nie będących specjalistami. Podstawową zaletą tej metody jest bardzo wygodna opcja obrazowania uzyskanych wyników.


Podczas ostatniej dekady więcej niż 500 EEG i QEEG badań relacjonowały dobrze zbieżny obraz anormalności obrazów EEG i QEEG w wysokiej części psychiatrycznych pacjentów . Zaburzenia, takie jak : niepokoje, depresja , demencja , obsesyjne przymusowy zachowania , schizofrenia , niemożność uczenia się i deficyt uwagi, z i bez nadczynności teraz są rozumiane jako skomplikowana interakcja pomiędzy mózgu dysfunkcją a zmianami w neuroanatomicznej budowie i wpływem środowiska.
Co do wyraźnych trudności w uczeniu się( SLD ) i ADHD/ADD , Hughes i John pisali : " wielki procent dzieci z problemami deficytu uwagi ( więcej niż 90 % ) pokazuje w QEEG oznaki korowych dysfunkcji, w większości czołową thetę albo nadmiar alfy, hypercoherence i wysoką asymetrię międzypółkulową. Używanie QEEG analizy, umożliwia odróżnienie ADD/ADHD z pośród normalnych dzieciom ze specyficznością 88 % i wrażliwości 94% i ADD z SLD dzieci, z wrażliwością 97 % i specyficznością 84.2 %. Ich wniosek : " Analiza QEEG szczególnie dobrze sprawdza się w identyfikowaniu subtelnych zmian w topograficznej dystrybucji z tła działalności i może pomagać w trudnych różnicujących diagnozach takich jak szacowanie poznawcze , uwagi albo rozwojowych zaburzeń "
Większość badaczy mózgu, zgodnie uważa, że większość umysłowych zaburzeń jest wynikiem destrukcji w rytmie oscylacji między wzgórzem(thalamus) a korą mózgową. Rozregulowanie, przeważnie, może mieć swój genetyczny początek . Wzgórzowo-korowe oscylacje są odpowiedzialne za wybór czasu i przenoszenia informacji między różnymi strukturami w mózgu, i zaburzenia tych regulacji powodują szeroki zasięg psychiatrycznych zmian.


Trening neurofeedback normalizuje asymetryczność dopaminergic i noradrenegic kontroli nerwowej sieci w mózgu , i pomaga w czuciowo-ruchowej integracji.
Topometryczne QEEG jest wartościowym diagnostycznym narzędziem ponieważ działalność mózgu
( sterowana przez wzgórzowo-korowy oscylacje) jest odbijana we wzorach bioelektrycznej działalności w różnych obszarach korowych , i te wzory mogą być analizowane . Jest to technika, która pewnie wspomaga w szacowaniu klinicznych zmian.
Topometryczne QEEG(Brainmapping) -jest obiektywnym i efektywnym narzędziem, które używa techniki cyfrowej do analizy bioelektrycznej czynności mózgu, która jest odzwierciedleniem korowej działalności. Wielo kanałowa rejestracja fal mózgowych jest robiona przy różnych warunkach ( oczy zamknięte , oczy otwarte , i podczas poznawczych zadań takich jak czytanie czy liczenie ). Otrzymane dane są statystycznie analizowane i porównywane do normatywnej bazy danych . Takie porównania pozwalaj ą klinicyście ocenić czy dany mózg działa nienormalnie i w jakim stopniu, w jakich miejscach
i w których częstościach pasma eeg. Postępowanie jest nieinwazyjne i wymaga kilku godzin analizy.
Warunkiem uzyskania dobrych, rzetelnych map, jest dobre jakościowo badanie eeg oraz eliminacja
tzw. artefaktów, czyli zakłóceń zniekształacających prawdziwy obraz eeg(mruganie, ruszanie się, przełykanie śliny, zaciskanie szczęk....itp.)....i jest to zadanie dla specjalisty z dużą praktyką.
Współczesna technika treningu eeg biofeedback(neurofeedback) bazuje na brainmappingu, wykorzystując tę analizę jako podstawowe narzędzie do ustalania nieporządków oraz kontroli przebiegu terapii.
Gorąco polecam tę metodę jako podstawowe przygotowanie optymalnego treningu eeg biofeedback
oraz kontroli przebiegu terapii(np. co 25-30 sesji i na koniec sesji ).Równocześnie uzyskujemy
bardzo wygodny oraz czytelny sposób rejestrowania zmian i porównania uzyskanych efektów terapii.

Conventional and Quantitative Electroencephalography in Psychiatry
(Hughes, JR. & John, ER (1999)) J Neuropsychiatry Clin Neurosci, 11, 190-208
Pracownia EEG-BIOFEEDBACK
mgr Arleta Kubicka -Lisaj
mgr inż. Jan Lisaj
Piła, ul .Al. Wojska Polskiego 49 B
Tel: 67-2132137, 67-2125381 Kom. 603 925 778
www.eeg-biofeedback.com.pl soliserw@wp.pl

Ten artykuł znajduje się w dziale:

 » EEG Biofeedback


^do góryCopyright © 2005-2020 medycyna.rodzinna.netValid HTML 4.01!

opracowanie i utrzymanie ciachoo[dot]com